Jakub
Temat:
Lubię chwilę samotności. Pamiętam, że gdy trenowałem triathlon bardzo ceniłem sobie czas spędzany z samym sobą w biegu, na rowerze, czy na basenie. To był czas na przemyślenia i po prostu odpoczynek od bądź co bądź pozy przyjmowanej w relacjach z innymi. Dziś, czego też dowiódł ten tydzień, chwil samotności mam bardzo mało.
Zbieranie danych:
Każdego wieczora analizowałem dzień i spisywałem dokładnie momenty spędzone w samotności. Najczęściej był to powtarzający się schemat: dojazd do pracy, spacer z psami, etc.
Rysowanie:
Skorzystałem z bardzo prostego diagramu przypominającego kalendarz. Kolorem czarnym zaznaczyłem okresy spędzone w samotności. Prostota przekazu 😉
Kartka Klaudii:
Klaudia mi zaimponowała. Narysować na pocztówce wykres sankeya. Szacun! Widać, że sam projekt musiał kosztować wiele czasu. Bardzo mi się podoba. Myślę, że ta kartka jest pretendentem do najciekawszej kartki naszej edycji projektu Dear Data 😉
Proces:
Klaudia
Temat:
Samotność to moja codzienność. Rozkoszuję się nią i mocno doceniam każdą chwilę. Jestem introwertyczką, więc czerpię energię z bycia w pojedynkę. Uwielbiam owinąć się kocem i spędzić wieczór z książką. Lubię też pracować sama (chociaż w idealnej sytuacji chciałabym 1-2 dni w tygodniu spędzać ze współpracownikami w biurze, co teraz jest niemożliwe). Mimo wielu chwil samotności nie czuję się jednak samotna. Jako mama 3-latki nie narzekam na brak towarzystwa popołudniami czy w weekendy. Staram się również utrzymywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi (na tyle, na ile pozwala obecna sytuacja). Dobrze, że można się przynajmniej umawiać na spacery 🙂
Zbieranie danych:
Każdego wieczoru zapisywałam, ile czasu spędzałam w samotności i co wtedy robiłam. Oczywiście spotkania online zaliczałam do czasu w towarzystwie. W sumie wyszło 58h czystej samotności.
Rysowanie:
W związku z moim zaangażowaniem w projekt Mapa Karier w tym tygodniu dokładnie przestudiowałam raport Światowego Forum Ekonomicznego dotyczący przyszłości rynku pracy. Ogromne wrażenie wywarł na mnie zamieszczony w nim wykres przepływów pomiędzy różnymi branżami. W niedzielę, patrząc na uzbierane dane stwierdziłam, że całkiem nieźle nadają się one do tego, aby stworzyć wykres Sankeya. I… 3h później kartka była gotowa. To najbardziej czasochłonna pocztówka, którą do tej pory narysowałam.
Kartka Jakuba:
Pocztówka Jakuba bardzo mi się podoba – lubię proste i czytelne rozwiązania. Lubię też czarno-białe wizualizacje. Zaskoczyło mnie, że Jakub spędza tak niewiele czasu w samotności!
Proces: