

Jakub
Temat:
Dzisiaj większym wysiłkiem jest unikanie informacji niż jej zdobywanie. Mocno pilnuję się, żeby nie spędzać dużo czasu w Internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych. Staram się dokładnie selekcjonować źródła newsów, ale też nie zamykać się w informacyjnych bańkach. Myślę, że póki co dobrze mi to wychodzi. Mimo to jestem głodny interesujących informacji.
Zbieranie danych:
Codziennie wieczorem robiłem zestawienie rzeczy, którym z chęcią i zapałem poświęciłem dużo uwagi w ciągu dnia.
Rysowanie:
Tak jak pisałem już wielokrotnie, przy okazji tego projektu staram się szukać nieoczywistych form prezentacji informacji. Gdzieś spostrzegłem dziecko wypełniające „wykreślankę” i zainspirowało mnie to do przygotowania tego typu kartki. Widzę jednak, że nie jest to jednak dobry sposób na wizualizację danych. Na kartce panuje zbyt duży bałagan. Warto jednak eksperymentować
Kartka Klaudii:
W kartce Klaudii podoba mi się zastosowanie macierzy. Fajnie to pokazuje work-life balance Klaudii. Brakuje mi jednak dokładnych opisów tego, co zainteresowało Klaudię. Myślę, że mógłbym się tymi rzeczami zainspirować.
Proces:




Klaudia
Temat:
Kto mnie zna, ten wie, że gromadzę inspiracje i uwielbiam się nimi dzielić. W dużej mierze żyję pomysłami (własnymi oraz zaczerpniętymi z różnych źródeł). Bardzo spodobał mi się fakt, że w tym tygodniu będę musiała być szczególnie czujna.
Zbieranie danych:
Zapisywałam wszystko, co wydało mi się w jakikolwiek sposób ciekawe: myśli pojawiające się podczas słuchania podcastów, interesujący widok w drodze do pracy, zasoby podsunięte przez moich współpracowników, nowe słowa użyte przez moją córkę. Warunek: coś nowego, o czym wcześniej nie słyszałam, czego wcześniej nie widziałam, co zapaliło choć na chwilę lampkę w mojej głowie.
Rysowanie:
Decyzja o tym, aby ocenić każdą z zapisanych rzeczy na skali ciekawości i użyteczności, pojawiła się przy pierwszych szkicach. W punkcie wyjścia miałam jedynie długą listę inspiracji. Jako że temat był dla mnie ważny i ciekawy, postanowiłam ocenić każdy punkt w dwóch wymiarach. Każda rzecz na liście była w jakiś sposób ciekawa, ale niektóre wzbudziły tylko przelotną ciekawość, a inne zapamiętam na dłużej. Niektóre były bardzo użyteczne i będę z nich korzystać w przyszłości, inne nigdy mi się do niczego nie przydadzą. Wszystkie inspiracje podzieliłam również na kontekst: praca, samorozwój, kultura&społeczństwo, rozrywka.
Kartka Jakuba:
W kartce Jakuba spodobał mi się przekonujący sposób przedstawienia szumu informacyjnego, który często odciąga nas od najważniejszych rzeczy i jest tylko pozornie ciekawy. Dobrze jest umieć odróżnić wartościowe “interesujące rzeczy” od niewartościowych.
Proces:

