Jakub
Temat:
Od lat prowadzę budżet domowy, wiec ten temat był dla mnie bardzo prosty.
Zbieranie danych:
Zbierałem paragony. Wszystkie wydatki poniesione w tym tygodniu, zgrupowałem w excelu i podzieliłem na katagorie wydatków i dni tygodnia. Był to tydzień wypłaty co widać na wykresie. Zawsze w dniu wypłaty robię sobie prezenty w formie, np. zakupu odzieży.
Rysowanie:
Każdego tygodnia staram się szukać nieoczywistych pomysłów na przedstawienie danych. W tym tygodniu zainspirowałem się układem planetarnym.
Proces:
Krzysztof
Temat:
Zadanie z tego tygodnia było mi bardzo bliskie. Na swoim blogu — Metafinanse — pokazuję jak notować własne wydatki i skutecznie prowadzić budżet domowy. Piąty tydzień Dear Data wpisał się więc u mnie w już istniejący nawyk.
To jednocześnie kolejny temat, w którym widzę wpływ okoliczności związanych z pandemią. Gdyby nie obecna sytuacja, w ciągu tego jednego tygodnia z pewnością dokonałbym większej liczby zakupów.
Zbieranie danych:
Na potrzeby własnego budżetu notuję tylko dwa punkty danych: kwotę i kategorię wydatku. Na potrzeby Dear Data poszedłem jednak o kilka kroków dalej — notując również liczbę rzeczy na każdym rachunku, sposób i metodę płatności, oraz to dla kogo przeznaczony był dany zakup.
Rysowanie:
Jestem szczególnie zadowolony z pocztówki z tego tygodnia — zwłaszcza z tego, jak dużą „głębię” danych przedstawia każda jednostka na „wykresie”. 2 poziomy metody płatności (karta vs. gotówka) X 2 poziomy sposobu płatności (online vs. osobiście) X 2 osoby (ja vs. ja + żona) X 6 kategorii wydatków + liczba pozycji na rachunku. I mimo takiego nagromadzenia informacji, wszystko nadal jest czytelne! (Przypomina mi się teraz zadanie z poprzedniego tygodnia i to jak nieczytelna była moja pierwsza próba zobrazowania danych, mimo stosunkowo niewielkiej liczby informacji!)
Proces: