Jakub
Temat:
Temat rzeka, nie wiadomo co badać. Całe szczęście w tym tygodniu pracowałem na dość obszernym pliku excela, który mnie zainspirował. Postanowiłem spisywać wszystkie arkusze kalkulacyjne z jakimi miałem styczność i spisywać liczbę wierszy w nich występujących.
Zbieranie danych:
Zadanie nie było trudne. Kontakt z arkuszami danych mam w pracy i w domu. Najczęściej jest to excel lub arkusze google. Na bieżąco w notatce w telefonie spisywałem liczbę wierszy oraz to czy były to moje arkusze prywatne, zawodowe czy arkusze tylko mi prezentowane. Zastanawiało mnie to, jaka będzie średnia skomplikowania tych arkuszy. Moje obserwacje wykazały, że najczęściej to były arkusze proste, mało rozbudowane. Z wyjątkiem tego największego, który zainspirował mnie do tego badania.
Rysowanie:
Oczywiście nie mogłem się oprzeć, żeby nie skorzystać z mojej ulubionej techniki prezentowania danych za pomocą powierzchni okręgów. Myślę, że dobrze oddaje ten wykres oddaje to co planowałem przekazać.
Kartka Klaudii:
Bardzo ciekawy pomysł. Sam sprawdziłem ile średnio odwiedzam stron (podobna liczba). Cieszy mnie, że weekendy masz spokojne i odpoczywasz od ekranu komputera :). Sam wykres bardzo mi się podoba poprzez klarowne połączenie dwóch wykresów, zmienił bym ułożenie etykiet osi dni tygodnia z prawej na lewą 😉
Proces:
Klaudia
Temat:
W tym tygodniu można było popłynąć i zbadać tak naprawdę wszystko 🙂 W pierwszej chwili chciałam zapisywać różne liczby z mojego codziennego życia i te, z którymi się zetknęłam (np. liczba kalorii na jogurcie czy aktualna liczba zawodów w Mapie Karier, w której pracuję). To mnie jednak przytłoczyło już po kilku godzinach.
Skupiłam się na swoim śladzie cyfrowym. Jak wiele danych na co dzień produkuję i z jak wielu źródeł czerpię? Nie było dla mnie niespodzianką, że liczba stron, dokumentów, arkuszy, z których codziennie korzystam, dochodzi do kilkuset. Szczególnie, że w czasie pandemii zaniedbałam higienę cyfrowa związaną z pracą i, co widać na pocztówce, mój komputer działa od rana do wieczora, oczywiście z przerwami.
Zbieranie danych:
Pod koniec tygodnia wyeksportowałam dane z przeglądarki internetowej. Pokazują one praktycznie całą moją aktywność, ponieważ zarówno w pracy, jak i w prywatnych projektach korzystam z programów online.
Rysowanie:
Bardzo podobają mi się wykresy pokazujące czas trwania. Wykorzystałam tę koncepcję do zaprezentowania przedziałów czasowych, w których pracuję.
Wykres słupkowy pokazuje, jak wiele źródeł danych wykorzystywałam / jak wiele tworzyłam. Zdziwiłam się, że jest tego aż tyle!
W sumie nie wyszło w tym tygodniu nic specjalnego. Czasami tak bywa… 🙂
Kartka Jakuba:
Kolejna kartka przypominająca Układ Słoneczny 🙂 Podoba mi się takie wykorzystanie kół i czytelne zaprezentowanie proporcji.
To ciekawe, że przy tak ogólnym temacie zdecydowaliśmy się na podobną analizę.
.
Proces: